قطعات مسیر داغ یاHot Section  توربین های گازی، با توجه به مواد اولیه مورد نیاز آنها که عمدتا ازجنس سوپرآلیازها می باشند، هزینه های ساخت یا خرید بسیار زیادی دارند لذا بازسازی این قطعات از اهمیت بالایی برخوردار است. این قطعات معمولا پس از یک دوره کاری معایب و دفرمگی های مختلفی پیدا می کنند که تعمیر وبازسازی آنها نیازمند تجهیزات ودانش فنی ویژه ای است.

شرکت های معدودی در دنیا وجود دارند که تکنولوژی تعمیر و بازسازی این قطعات را در اختیار دارند و به شرکت های نیروگاهی این خدمات را ارائه می دهند. شرکت فن آوری پایا مواد، در سال 1396 توانست با به کارگیری تجربه 14 ساله خود در زمینه ساخت قطعات مقاوم به سایش، حرارت و خوردگی و قطعات و مجموعه های نیروگاهی، وارد عرصه تعمیر و بازسازی بعضی از قطعات بزرگ مسیر داغ توربین های گازی شد و قرارداد هایی را به صورت نمونه در این زمینه به انجام رساند و موفق گردید اعتبار ارزشمندی را در این زمینه در میان شرکت های نیروگاهی کشور به دست آورد. 

با اجرای این طرح، شرکت پایا مواد در ردیف معدود شرکت های دارای پتانسیل بازسازی و تعمیر قطعات نیروگاهی در ابعاد بزرگ در ایران قرار خواهد گرفت که با توجه به مزیت های تکنولوژیکی موجود، این شرکت توانسته است در رقابت با سایر شرکت ها که عمدتا" بدنه دولتی دارند، موفق تر عمل کرده و طی زمان کوتاهی، در این عرصه پیشتاز شود.


ویژگی های فناورانه و نوآوری:

بازسازی قطعات مسیر داغ توربین گازی با توجه به متریال، شکل پیچیده و ابعاد بزرگ این قطعات، از تکنولوژی منحصر به فردی برخوردار است. همچنین ارزش بالای این قطعات و ارزش بسیار بالاتر توربینی که این قطعات باید در آن نصب شود، امکان هرگونه ریسکی را از شرکت بازسازی کننده سلب می نماید. لذا بازسازی این قطعات باید با انجام مطالعات کامل فنی و تکنولوژی و همچنین انجام آزمون های کنترل کیفی لازم و با ضریب اطمینان بالا انجام شود. لذا تسلط کامل فنی و تکنولوژیکی و همچنین در اختیار داشتن ابزار و تجهیزات آزمایشگاهی و بازرسی، بسیار لازم و ضروری است. بازسازی یک قطعه از جنس سوپرآلیاژ در شرایطی که در دمای بالا و به مدت زمان طولانی کار کرده باشد نیازمند تسلط کامل بر مسایل متالورژیکی و مکانیکی حوزه خود می باشد.

مهمترین قطعات بازسازی شده در این شرکت، اینر کیسینگ، میکسینگ چمبر و لاینر توربین های گازی می باشند.